Máte rychle se mastící vlasovou pokožku a vlasy? Ruku na srdce, každý z nás se někdy setkal s mastnou vlasovou pokožkou – ať už jste nestihli umýt vlasy po sportu, nebo jste si zapomněli deštník při vydatném dešti. Problém může nastat, když si ráno umyjete vlasy a večer zjistíte, že tento proces můžete opakovat.
Pojďme si říct, jak mastné vlasy vypadají. Tento problém způsobuje vlasová pokožka, která produkuje příliš mnoho kožního mazu. Tento maz je důležitý, protože vytváří hydrolipidní film, který chrání vlasy i pokožku. Přemíra mazu však může být problémem nejen estetickým, ale také růstem vlasů. Přebytečný maz se hromadí na vlasové pokožce a poté putuje dál do vlasů – ty pak vypadají tmavší, leží na pokožce hlavy a vytvářejí pramínky.
Časté příčiny mastných vlasů
Existuje mnoho příčin a faktorů, které způsobují nadměrné maštění vlasové pokožky:
- Hormonální nerovnováha
- Stres
- Nevhodná strava
- Časté nošení pokrývek hlavy
- Léky
- Špatná životospráva
Další možné příčiny mastných vlasů na které si dejte pozor.
- Příliš často si saháte do vlasů a přehazujete je ze strany na stranu, čímž přenášíte maz z pokožky dále do vlasů.
- Pravidelně si nečistíte hřebeny a kartáče.
- Po umytí necháváte vlasy samovolně uschnout. Toto je velmi častá chyba! Mnoho z vás si stále myslí, že použití fénu vlasy ničí a samovolné proschnutí vlasům i pokožce prospívá. Opak je ale pravdou! Pokud vlasy necháte příliš dlouho mokré, pokožka se brání proti vlhku produkcí mazu. U pokožky hlavy je také přirozené teplo, které v kombinaci s vlhkostí může způsobovat lupy, svědění, mastnou pokožku a dokonce i nepříjemné záněty pokožky, jako je seborea či plísně.
- Používáte příliš těžký styling. Vyzkoušejte lehké vlasové přípravky, které nebudou zatěžovat vaše vlasy a pokožku.
- Vaše vlasová péče není vhodná pro váš typ vlasů. Nechte si poradit od svého kadeřníka, jakou vlasovou kosmetiku použít přímo na váš problém.
- Vlasy a pokožku myjete pouze jednou. Vždy doporučuji umývat si vlasy dvakrát. První mytí většinou moc nepění a zbaví vás hrubé nečistoty, druhé mytí už vytváří bohatou pěnu a pokožku a vlasy krásně dočistí.
- Kondicionér nanášíte k pokožce hlavy. Lehký kondicionér použijte jen do délek vlasů.
- Po umytí máte příliš dlouho turban. V tomto případě se opět díky zapaření mohou přemnožit bakterie, které vedou k maštění a problémům s pokožkou.
Mé doporučení
- Používejte vhodné šampony: Vyberte si šampon určený pro mastné vlasy, který obsahuje ingredience regulující produkci mazu, jako je tea tree oil, rozmarýn nebo máta.
- Po umytí nedržte vlasy příliš dlouho mokré: Přebytečnou vodu z vlasů vymačkejte ručníkem, naneste ochranu proti teplu do délek vlasů a vysušte pokožku hlavy.
- Nepoužívejte nadměrně suchý šampon: Jeho časté používání může způsobit ucpání vlasových folikulů, což může vést k zánětu a vypadávání vlasů.
Pamatujte, že krásné vlasy vyžadují správně hydratovanou, čistou a suchou pokožku!
Pokud se potýkáte s rychle se mastícími vlasy, vězte, že nejste sami a existují řešení. Dodržováním správné péče a výběrem vhodných produktů můžete dosáhnout zdravější vlasové pokožky a krásnějších vlasů. Nezapomeňte také konzultovat své problémy s odborníkem, který vám může poskytnout individuální rady a doporučení.
Doporučuji zastavit se na konzultaci do salonu Hairborn ve Vodičkově ulici v Praze. Už jste slyšeli o vlasové kúře od Kapyderm? Jedná se o rašelinu, která hloubkově čistí vlasovou pokožku.